Strona główna

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach

Z życia szkoły :. .2007/2008

Czcionka: A A A

Z życia szkoły - 2007/2008

  1. Spotkanie z przygodą...
  2. FINAŁ VII MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
  3. Dzień Babci oraz Dzień Dziadka
  4. "Opłatek"
  5. Finał projektu "My wobec tradycji regionu"
  6. Kolejny rocznik zakończył kurs pływania
  7. Certyfikat Sieci Szkół Promujących Zdrowie
  8. Mikołaj w przedszkolu
  9. 11 LISTOPADA - Święto Odzyskania Niepodległości
  10. Ślubowanie klas pierwszych
  11. Wystawa prac Agnieszki Gogoli
  12. Szkoła dla ucznia

Spotkanie z przygodą...

   4 kwietnia br. przedstawicielki naszego Gimnazjum, wraz z opiekunem uczestniczyły w nietypowym spotkaniu w ZSP w Ryglicach. Tamtejsza Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie z dziennikarzem- reportażystą i autorem książek dla młodzieży - Krzysztofem Petkiem.

   Ten jeszcze mało znany w naszym środowisku pisarz jest niezwykle ciekawą postacią. Ujmuje swoją prostolinijnością, poczuciem humoru i bardzo naturalnym stosunkiem do drugiego człowieka. Pisarz opowiadał o tym co robi, a robi bardzo wiele. Jest przede wszystkim dziennikarzem - reportażystą i instruktorem survivalu (szkoły przetrwania). Poza tym prowadzi szkolenia dla dziennikarzy, organizuje warsztaty, spotkania, prowadzi śledztwa dziennikarskie i międzyczasie pisze książki. Jest to człowiek niezwykle ambitny i inteligentny. Krzysztof Petek na samym początku spotkania określił z kim chce rozmawiać - z inteligentną młodzieżą, z ludźmi, którzy mają swoje zdanie, którzy nie są bierni, nie idą za tłumem, ale szukają własnych dróg. Ceni sobie ludzi, którzy czytają książki - ktoś, kto nie czyta, wg. pisarza, nie używa części mózgu. Trzeba czytać, bo tylko tak człowiek staje się dojrzały i wartościowy.

Wiele uwagi autor poświęcił swoim książkom i temu o czym w nich pisze. Są to prawdziwe historie - jak na reportaż przystało - rodem ze środowisk, których lepiej unikać. Przytoczę tu pewną bardzo trafną i oczywistą myśl p. Petka, mianowicie, że tak naprawdę to bardzo niewiele trzeba aby żyć bezpiecznie - wystarczy rozpoznać zagrożenie i po prostu powiedzieć "NIE"! wszystko zależy od nas i od naszej inteligencji. Człowiek inteligentny nigdy nie pogrąży się w bagnie, bo umie sobie poradzić w życiu. Tego właśnie uczy pisarz w swoich książkach. Daje czytelnikom do ręki materiał do ćwiczenia jak się zachować w danej sytuacji. Młody człowiek styka się z zagrożeniem przez książkę. Inteligentny młody człowiek może rozważać to co się dzieje w lekturze - zastanawia się co by zrobił w danej sytuacji.

   Dużym zainteresowaniem cieszyły się opowieści o organizowanych przez dziennikarza szkołach przetrwania dla młodzieży i nie tylko. Takie wyjazdy trwają dwa tygodnie i można tam przeżyć coś niesamowitego. Młodzież uczy się samodzielności, życia w lesie, bez cywilizacji, chodzą po górach, wspinają się, skaczą ze spadochronem, pływają kajakami, przemierzają puszcze i bagna, jaskinie i tunele, śpią w bunkrach i szałasach, jedzą placki z mrówek i zupę z liści, uczą się samoobrony i pierwszej pomocy, poznają procedury postępowania w sytuacjach zagrożenia, i wiele innych, niesamowitych rzeczy. Oprócz tego śpiewają, bawią się, uczą się dziennikarstwa i rozmawiają ze sobą. Na obozach organizowanych przez p. Petka nie ma regulaminów, dyżurów, kar i nagród, ale są żelazne zasady, których nikomu nie wolno złamać. Są to wartości, których bardzo przestrzega sam organizator mianowicie, m.in.: ZERO ALKOHOLU, PAPIEROSÓW I NARKOTYKÓW, ZERO WULGARYZMÓW, NIE PRZESZKADZAĆ SOBIE NA WZAJEM, SZANOWAĆ PRZYRODĘ I POMAGAĆ DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI.

   Nie sposób przekazać wszystko to co zaprezentował p. Krzysztof Petek, dlatego też zachęcam do odwiedzenia jego strony internetowej: www.petek.prv.pl, gdzie znajdziecie informacje o nim samym, jego książkach, wyprawach. Zachęcam, kto wie może ktoś z Was wybierze się na taką wyprawę survivalową?

mgr Bożena Brzęczek

do góry


FINAŁ VII MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

   W dniu 27 marca 2008 r. w naszej szkole już po raz siódmy odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego.
   W tym roku szkolnym zmieniliśmy regulamin konkursu. Postanowiliśmy zachęcić naszych uczniów, aby lepiej zapoznali się z poezją i prozą z podręczników i lektur do kl. I - III. Można tam znaleźć wiele ciekawych tekstów o dużych możliwościach interpretacji scenicznej. Chcieliśmy, aby nasze dzieci bardziej polubiły czytanki i wiersze ze swoich podręczników i bardziej zainteresowały się czytaniem lektur. Dlatego do recytacji uczniowie wybierali wiersze ze swoich podręczników i lektur. Nowością była również próba, wprowadzenia do konkursu recytatorskiego, możliwości zaprezentowania fragmentów prozy. Celem tej innowacji było również zachęcenie uczniów do ćwiczeń, najpierw w pięknym i wyrazistym czytaniu, a później we właściwej interpretacji tekstu z uwzględnieniem tempa, intonacji, akcentu i interpunkcji oraz popisów na scenie przed publicznością.
   W finale konkursu brało udział 17 uczniów z klas I - III, ze szkół w naszej gminie, a także po raz pierwszy uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ołpinach, z sąsiedniej gminy Szerzyny.
   Poziom konkursu był jak zwykle bardzo wysoki. Mali recytatorzy byli dobrze przygotowani przez swoich opiekunów, wykazali się doskonałymi umiejętnościami recytatorskimi i aktorskimi, świetną dykcją i ciekawą interpretacja wybranych przez siebie utworów. Po mistrzowsku radzili sobie także z emocjami i tremą.
   Zmagania konkursowe odbywały się w ciekawej scenografii "Bajkowej krainy cudowności" zaprojektowanej i wykonanej przez organizatorów konkursu oraz wśród postaci z różnych bajek, w które "zamienili" się uczniowie klas II i III, wykazując przy tym również doskonałe umiejętności aktorskie. Konkurs uświetnił występ teatrzyku "Skrzat" prowadzonego w naszej szkole przez p. H. Hołdę.
   Jurorzy, pod przewodnictwem p. mgr Barbary Kozioł mieli bardzo dużo pracy, ale spisali się na medal i wszystkie nagrody przyznane były zgodnie z regulaminem i oczekiwaniami publiczności. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi recytatorzy nagrody i wyróżnienia.
   Dyrekcja szkoły jak co roku sponsorowała również skromny poczęstunek dla wszystkich uczestników naszej imprezy. Jako organizatorzy konkursu chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali nam w zorganizowaniu i przeprowadzeniu konkursu.

Zobacz: W Y N I K I

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy:
mgr B. Bąk, mgr H. Duran, mgr J. Wójcik, mgr M. Gogola

do góry


Dzień Babci oraz Dzień Dziadka

   25 stycznia 2008 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Babci oraz Dnia Dziadka. Uroczystość ta zbiegła się w czasie z żałobą narodową ogłoszoną przez prezydenta RP po katastrofie samolotu transportowego CASA, dlatego też w części artystycznej akademii kl. IV (przygotowująca uroczystość) zrezygnowała z piosenek dla swoich ukochanych babć i dziadków.
   Po recytacji wierszyków, uczniowie poprosili przybyłych gości o uczestnictwo w kilku konkursach z nagrodami. Wszyscy bawili się doskonale. Po zakończonej akademii uczniowie kl. IV wręczyli swoim babciom i dziadkom miłe upominki oraz zaprosili na poczęstunek.
   Mowę powitalną do grona przybyłych gości wygłosił również Pan Dyrektor naszego Zespołu Szkół zaproszony na uroczystość przez uczniów kl. IV.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca kl. IV:
mgr Marcin Bąk

do góry


"Opłatek"

   21 grudnia w szkole odbył się wspólny "opłatek" w którym uczestniczyli nauczyciele oraz uczniowie naszego Zespołu Szkół. Na początku swój program przedstawiła grupa kolędników misyjnych, która będzie w najbliższym czasie kolędować w naszej miejscowości. Po wspólnej modlitwie, czytaniu Pisma Świętego i śpiewaniu kolęd wszyscy łamali się opłatkiem i składali sobie świąteczne życzenia. Nie zabrakło także świątecznego poczęstunku.
Pan Dyrektor wręczył również zwycięzcą konkursu szkolnego "Anioły, aniołki, aniołeczki" miłe upominki.
Rok 2007 zakończyliśmy w naszej szkole w miłej, świątecznej atmosferze.

Zobacz: zdjęcia

do góry


Finał projektu "My wobec tradycji regionu"

   13 grudnia 2007 r. w Zespole Szkół Publicznych w Olszynach odbył się finał projektu "My wobec tradycji regionu" przygotowany przez panią mgr Katarzynę Bąk i panią mgr Bożenę Brzęczek oraz uczniów gimnazjum. W ramach finału można było obejrzeć fragment "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego jak również wystawę fotograficzną "My u stóp Wawelu" (przedstawiającą najciekawsze momenty 2-dniowej wycieczki po najcenniejszych zabytkach Krakowa). Na koniec wszyscy uczestnicy projektu i zaproszeni goście w tym Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski mgr inż. Kazimierz Fudala, sołtys Olszyn pan Teofil Bąk, pracownik GOK pani Halina Hołda, zostali zaproszeni na tradycyjny staropolski poczęstunek. Projekt edukacyjny "My wobec tradycji regionu" finansowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Urząd Gminy Rzepiennik Strzyżewski.
   Pracując nad projektem uczniowie brali udział w zajęciach warsztatowych z rękodzieła ludowego (wikliniarstwo, zdobnictwo, wykonywanie ozdób ze słomy) oraz w lekcjach tańca ludowego. Dzięki uczestnictwie w projekcie młodzież mogła zetknąć się z odchodzącym już światem kultury ludowej. Jednocześnie mamy nadzieję, iż uczniowie przeżyli ciekawą przygodę, przez chwilę mogli poczuć się jak ich dziadkowie i pradziadkowie w młodości.

Zobacz: zdjęcia

Opiekunowie projektu:
mgr Katarzyna Bąk
mgr Bożena Brzęczek

do góry


Kolejny rocznik zakończył kurs pływania

   W sobotę 8 grudnia 2007 r. na krytej pływalni "Fala" w Gorlicach odbyło się uroczyste zakończenie zajęć nauki pływania, w których uczestniczyło 105 uczniów klas czwartych z terenu naszej gminy.
   Kurs nauki pływania realizowany był w ramach projektu "Gminne pływanie". Nasz gminny projekt stanowił część projektu realizowanego na terenie województwa małopolskiego "Już pływam" w ramach zadania zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży poprzez organizację zajęć rekreacyjno-sportowych. Koszt całego kursu wynosi 13200 zł, z czego 80% dofinansowuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
   Jak twierdzi pan mgr Wojciech Stępień, kierownik szkoły pływania "Delfin" wszyscy uczestnicy kursu w podstawowym stopniu opanowali umiejętność pływania i zachowania się w wodzie w czasie kąpieli. Ponad 30 uczniów dobrze opanowała jeden styl pływania i samodzielnie przepłynie duży basen.
   Zakończenie kursu połączone było z "Mikołajkowymi zawodami w pływaniu stylem dowolnym" na dystansie 25 metrów organizowanych w ramach programu "Sport i rekreacja - alternatywa dla przemocy" przez MOS w Gorlicach. W zawodach uczestniczyło ponad 250 zawodników. W swojej kategorii rywalizowało 30 najlepszych czwartoklasistów z terenu naszej gminy w tym 12 z Olszyn.
   Zawody były wspaniałym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Dodatkową atrakcją była wizyta Świętego Mikołaja, który nie szczędził słodyczy.
   Organizatorom gratulujemy znakomitego pomysłu i serdecznie dziękujemy.

Zobacz: zdjęcia

Dyrektor ZSP w Olszynach:
mgr inż. Stanisław Kozioł

do góry


Certyfikat Sieci Szkół Promujących Zdrowie

   W roku szkolnym 2005/2006 Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Olszynach podjęły starania o przyjęcie do sieci Szkół Promujących Zdrowie. Na posiedzeniu Rad Pedagogicznych we wrześniu 2005 roku nauczyciele zapoznali się z koncepcją i strategią tworzenia sieci Szkół Promujących Zdrowie. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Rada Pedagogiczna podjęła stosowną uchwałę.
Powołani zostali szkolni koordynatorzy i zespoły wspierające, który opracowały zadania do realizacji w ramach projektu SzPZ.
Następnie szkoły podjęły systemowe działania w zakresie promocji zdrowia.
Po zdiagnozowaniu środowiska uczniowskiego, rodziców, nauczycieli oraz innych osób wspierających pracę szkoły jako problem priorytetowy wyznaczono profilaktykę prozdrowotną, która uwzględnia następujące zadania:
  • bezpieczeństwo w życiu codziennym
  • zdrowy styl odżywiania się
  • ruch w życiu człowieka
  • pomoc uczniom z deficytami
  • zajęcia pozalekcyjne i udział w konkursach
  • życie bez nałogów
  • formy doskonalące w zakresie promocji zdrowia dla rodziców i nauczycieli
  • integracja zespołów klasowych
  • działalność proekologiczna
  • współpraca ze służbą zdrowia
   Na podstawie uchwały Rady Gminy w Rzepienniku Strzyżewskim od dnia 1 września 2006 roku nasza szkoła funkcjonuje jako Zespół Szkół Publicznych w Olszynach. Nastąpiło połączenie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Olszynach.
Modyfikacji uległy plany projektu "Szkoła Promująca Zdrowie", w których uczestniczyły obydwie szkoły. Opracowany został wspólny plan, a zadania wdrożono do realizacji w roku szkolnym 2006/2007.
   W ciągu dwóch lat trwania projektu, po każdym semestrze, koordynatorzy opracowywali raporty z realizacji planu i przesyłali do Małopolskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Krakowie.
   Nasza szkoła, w tym roku, po uzyskaniu pozytywnej opinii Krajowego Koordynatora i członków Kapituły otrzymała Certyfikat Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
   Otrzymany certyfikat nie kończy naszych działań lecz zobowiązuje do dalszej pracy w dziedzinie profilaktyki prozdrowotnej oraz nawiązywania współpracy ze szkołami należącymi do sieci.

Koordynatorzy:
szkoła podstawowa - mgr Lucyna Pietras
gimnazjum - mgr Katarzyna Bąk

do góry


Mikołaj w przedszkolu

   W dniu 6 grudnia większość dzieci otrzymuje podarki od św. Mikołaja.
   Do naszej "zerówki" przybył również w tym dniu św. Mikołaj. Już od rana dzieci oczekiwały na przybycie tego niezwykłego gościa. Powitały go wierszami i piosenkami, a on obdarował ich prezentami.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy "0"a:
mgr Barbara Bąk

do góry


11 LISTOPADA - Święto Odzyskania Niepodległości

   11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała upragnioną niepodległość! Aby uczcić ten dzień 12 XI 2007 r. uczniowie: kl. I gimnazjum oraz kl. IV szkoły podstawowej przygotowali uroczystą akademię. Wiersze oraz pieśni patriotyczne przypomniały nam krwawe dążenia Polaków do zbudowania Niepodległego Państwa Polskiego.
   Ofiara tamtych czasów nie poszła w zapomnienie... młodzież pamięta - i pamiętać będzie, czego wyrazem jest cytat z pieśni patriotycznej "NIE RZUCIM ZIEMI SKĄD NASZ RÓD..." umieszczony na gazetce szkolnej będący myślą przewodnią akademii.
   Serdecznie dziękujemy Panu mgr Józefowi Rąpale za oprawę muzyczną akademii oraz uczniom naszej szkoły za zrozumienie powagi tego najważniejsze polskiego święta narodowego.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawcy klas:
kl. I gimn. - mgr Marta Janik
kl. IV - mgr Marcin Bąk

do góry


Ślubowanie klas pierwszych

   18 października 2007 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych.
Na uroczystości obecni byli: dyrektor szkoły mgr inż. Stanisław Kozioł, zastępca dyrektora mgr Jadwiga Ryndak, zaproszeni rodzice i uczniowie klas II i III z wychowawcami.
   Dumne i wystrojone pierwszaki pod opieką wychowawców klas zaprezentowały program artystyczny pełen wierszy i piosenek. Zanim uczniowie zostali przyjęci do grona społeczności uczniowskiej, musieli wykonać kilka zadań przygotowanych przez uczniów klasy II.
   Wszyscy zdali egzamin celująco, co potwierdził dyrektor szkoły dokonując uroczystego pasowania. Doniosłym momentem było wypowiedzenie słów ślubowania. Pierwszoklasiści przyrzekali sumiennie wypełniać swoje obowiązki, pilnie się uczyć, szanować nauczycieli i rodziców, dbać o dobre imię szkoły i być dobrym Polakiem.
   Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Był to moment niezwykle ważny i podniosły. Całej uroczystości towarzyszyła atmosfera wielkiej radości.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawcy klas:
kl. Ia - mgr Jolanta Wójcik
kl. Ib - mgr Halina Duran

do góry


Wystawa prac Agnieszki Gogoli

   W szkolnej bibliotece można oglądać prace plastyczne byłej uczennicy naszej szkoły Agnieszki Gogoli - obecnie uczennicy Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu.

Zobacz: prace

mgr Bożena Wójcik

do góry


Szkoła dla ucznia

   Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców Zespół Szkół Publicznych w Olszynach przygotował na bieżący rok szkolny bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych.
   Jedną z proponowanych przez szkołę możliwości spędzania wolnego czasu jest udział w zajęciach warsztatowych w ramach projektu "My wobec tradycji regionu".
   Jest to projekt realizowany przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Urzędu Gminy Rzepiennik Strzyżewski. Poprzez realizację projektów zakładających zagospodarowanie czasu wolnego, chcemy przybliżyć uczniom gimnazjum wiedzę o dziedzictwie historycznym regionu oraz zapoznać młodzież ze współczesnymi aspektami życia Małopolski. Istotne jest również to, że udział w zajęciach pozalekcyjnych, przyczynia się do poprawy szans edukacyjnych młodzieży.
   Do udziału w projekcie została wybrana grupa 30 gimnazjalistów, zainteresowanych proponowaną formą zajęć. Uczniowie ci będą brać udział w zajęciach warsztatowych, na których będą mieli możliwość spróbowania swoich sił w różnych odmianach rękodzieła artystycznego i ludowego. Przewidziane jest także spotkanie z przedstawicielem władz terytorialnych, historykami regionu i twórcami ludowymi. Jednym z punktów projektu jest dwudniowy wyjazd do Krakowa.

   Już dziś można obejrzeć na stronie szkoły zdjęcia ze spotkania młodzieży z panem Stanisławem Lisakiem z Szynwałdu, który pokazywał młodzieży tajniki sztuki wikliniarskiej. Kto wie czy nie obudził w kimś żyłki artystycznej i być może, któryś z uczestników spotkania znajdzie sobie nowe hobby...

Zobacz: zdjęcia

Opiekunowie projektu:
mgr Katarzyna Bąk
mgr Bożena Brzęczek

do góry



© 2006-2023 / Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach / Wszelkie prawa zastrzeżone / created by admin_mk